ថ្ងៃអង្គារ៍ ទី០១ ខែមេសា ឆ្នាំ២០៥០
ក្មេងទំនើង២នាក់ត្រូវសមត្ថកិច្ចឃាត់ខ្លួន បញ្ជូនទៅស្នងការរដ្ឋាននគរបាលខេត្តមណ្ឌលគិរី ក្រោយបង្កហិង្សាដោយចេតនាធ្វើឱ្យយុវជន២នាក់ផ្សេងទៀតរងរបួសធ្ងន់
Thu,27 March 2025 (Time 08:10 PM)
ដោយ ៖ (ចំនួនអ្នកអាន: 94នាក់)
លោក អេង​ ហាក់គ័ង អធិការនគរបាល ស្រុកកោះញែកបានឱ្យដឹងថាក្រោយពីទទួលបានដំណឹងពីលោកមេភូមិថាមានករណីហិង្សាដោយចេតនាលោកក៏បានចាត់កម្លាំងចុះទៅផ្ទាល់ទៅដល់ទីតាំងកន្លែងកើតហេតុហើយក៏បានឃាត់ខ្លួនយុវជន២នាក់ក្រោយពីពួកគេធ្វើសកម្មភាពប្រើអំពើហិង្សាដោយចេតនាទៅលើយុវជនពីរនាក់ផ្សេងទៀតបណ្ដាលឱ្យរងរបួសធ្ងន់ដោយម្នាក់រងរបួសបាក់ដៃខាងស្ដាំម្នាក់ នឹងម្នាក់ទៀត រងរបួសបែកក្បាលដេរជាច្រើនថ្នេរ។
លោកបន្ថែមថាហេតុការណ៍នេះបានកើតឡើងវេលាម៉ោង ២៣និង១៥នាទីយប់​ថ្ងៃទី​២៥ ខែ​មីនា ឆ្នាំ២០២៥ នៅចំណុចរោងការស្ថិតនៅ​ភូមិ​កោះម្យើលក្រោម ឃុំណងឃីលិក​ ស្រុក​កោះញែក​ ខេត្ត​មណ្ឌលគីរី​។
ជនរងគ្រោះទី១ មានឈ្មោះ​ ទាវ​ រ៉ាវីន ភេទប្រុស​អាយុ ១៨ឆ្នាំ​ ជន​ជាតិ​ភាគតិចក្រោល​ សញ្ជាតិ​ខ្មែរ​ បច្ចុប្បន្ន​រស់​នៅ​ភូមិណងប៊ួ ឃុំណងឃីលិក​ស្រុក​កោះញែក​ខេត្ត​មណ្ឌលគីរី​ រងបួស បាក់ដៃខាងស្ដាំ។ ទី២ ឈ្មោះ សាមួន សែន​ ហៅញ៉ាញ ភេទប្រុស​ អាយុ​១៨ ឆ្នាំជនជាតិខ្មែរ សញ្ជាតិ​ខ្មែរ​ បច្ចុប្បន្ន​រស់​នៅ​ភូមិ​ណងប៊ួ​ ឃុំណងឃីលិក​ ស្រុក​កោះញែក​ ​ខេត្ត​មណ្ឌលគីរី​ រងរបួសបែកក្បាល។
លោក អេង ហាក់គ័ង បន្តថា ក្រោយពីការឆ្លើយបំភ្លឺ តាមសម្តីជនរងគ្រោះនៅថ្ងៃកើតហេតុ ពួកគេបាននាំគ្នាទៅចូលរួមពិធីមង្គលការ ក្រោយមកបានចេញទៅបត់ជើងតូចនៅខាងក្រៅ ភ្លាមនោះស្រាប់តែជនបង្កបាននាំបក្ខពួកប្រើអំពើហិង្សាវាយសន្ធប់ទៅលើពួកគេបណ្ដាលឱ្យរងរបួសធ្ងន់តែម្ដង។ក្រោយហេតុការណ៍នោះសមត្ថកិច្ចបានរកឃើញឧបករណ៍វាយជនរងគ្រោះមានដូចជាខ្សែ​ក្រវាត់​ក្បាលធ្វើម៉ាញ៉ុងម៉ូតូរាងមូលមានទំរង់ស្រួចជាបន្លា ខ្សែប្រវែង ១ម៉ែត្រចំនួន១ ស្នាប់ដៃធ្វើពីឈើចំនួន១​ មានទំរង់ស្រួចជាបន្លា។
សមត្ថកិច្ចបានបង្ហាញអត្តសញ្ញាណជនដៃដល់ទាំងពីរនាក់នោះរួមមាន ទី១ ឈ្មោះ​ គីក ព្រហ្មម៉ានី ភេទប្រុស​ អាយុ​១៧​ឆ្នាំ​ ជន​ជាតិ​ព្នង​ សញ្ជាតិ​ខ្មែរ​ រស់​នៅ​ភូមិ​កោះម្យើលលើ ឃុំ​ណងឃីលិក​ ស្រុកកោះញែក​ ខេត្តមណ្ឌលគីរី។ ទី២ ឈ្មោះ​ ផល្លី​ សីឡា ហៅសិលា ភេទ​ប្រុស​ អាយុ​ ១៧​ឆ្នាំ​ ជន​ជាតិ​ខ្មែរ​ សញ្ជាតិ​ខ្មែរ​ បច្ចុប្បន្ន​រស់​នៅ​ភូមិ​កោះម្យើលលើ​ ឃុំ​ណងឃីលិក​ ស្រុក​កោះញែក​ ខេត្ត​មណ្ឌលគិរី
អធិការរូបនេះ បានបញ្ជាក់ថា មូលហេតុទៅដល់ឈានដល់ការប្រើហិង្សាដោយចេតនា ដោយជនបង្កខាងលើមានគំនុំជាមួយជនរងគ្រោះ ហើយឈានដល់ការវាយតែម្តង។ បច្ចុប្បន្នកម្លាំងអធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុកកោះញែកបានបញ្ជូនជនសង្ស័យខាងលើទៅស្នងការនគរបាលខេត្តមណ្ឌលគិរីដើម្បីចាត់វិធានការផ្លូវច្បាប់បន្តថា៕