រដ្ឋបាលខេត្តមណ្ឌលគិរី ប្រារព្វពិធីគោរពព្រះវិញ្ញាណក្ខន្ធ ព្រះបរមរតនកោដ្ឋ គម្រប់ខួប១០ឆ្នាំ
មណ្ឌលគិរី៖ នាព្រឹកថ្ងៃទី១៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២នេះ ឯកឧត្តម ម៉ែន ង៉ុយ ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាខេត្តមណ្ឌលគិរី ឯកឧត្តម ថង សាវុន អភិបាលខេត្ត ព្រមទាំងលោក លោកស្រី សមាជិកក្រុមប្រឹក្សាខេត្ត អភិបាលរងខេត្ត កងកម្លាំងប្រដ អានបន្ត
អភិបាលខេត្តមណ្ឌលគិរី ចុះពិនិត្យវឌ្ឍនៈភាពនៃការសាងសង់អាងទំនប់លើ និងទំនប់ក្រោម និងត្រៀមរៀបចំតុបតែងភ្លើងលម្អ ឲ្យមានសោភ័ណ្ឌភាព ដើម្បីទាក់ទាញវិស័យទេសចរណ៍ឲ្យមានការរីកចម្រើន
មណ្ឌលគិរី៖ ដើម្បីទាក់ទាញវិស័យទេសចរណ៍ក្នុងខេត្ត ឲ្យមានការកាន់ឡើងពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ ជាពិសេស សំដៅរួមចំណែកពង្រឹងមូលដ្ឋានសេដ្ឋកិច្ចក្នុងខេត្តឲ្យមានការរីកចម្រើន នារសៀលថ្ងៃទី១៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ ឯកឧត្តម ថង អានបន្ត
លោក កែវ រ៉េមី នាំអំណោយចែកជូនពលរដ្ឋរងគ្រោះដោយសារទឹកជំនន់ ១០០គ្រួសារ នៅក្នុងឃុំកំពង់ព្រៀង ស្រុកសង្កែ ខេត្តបាត់ដំបង
(បាត់ដំបង)៖ លោក កែវ រ៉េមី រដ្ឋមន្រ្តីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្រ្តី និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី១៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ បានដឹកនាំថ្នាក់ដឹកនាំ សមាជិក សមាជិកា គណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ព អានបន្ត
ព្រះមហាក្សត្រ ចេញព្រះរាជក្រឹត្យត្រាស់បង្គាប់តែងតាំងមុខតំណែង ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា ជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ
ភ្នំពេញ ៖ ព្រះករុណា ព្រះបាទសម្តេច ព្រះបរមនាថ នរោត្តម សីហមុនី ព្រះមហាក្សត្រនៃកម្ពុជា នៅរសៀលថ្ងៃទី១៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២នេះ បានចេញព្រះរាជក្រឹត្យត្រាស់បង្គាប់តែងតាំងមុខតំណែង ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា ជារដ្ឋមន្ត្រីក អានបន្ត
(ព្រះសីហនុ)សំណង់ផ្ទះអត់ច្បាប់យ៉ាងធំ ធ្វើលើចំណីឆ្នេរសាធារណៈ ក្នុងភូមិបីសង្កាត់មួយក្រុងព្រះសីហនុខេត្ត្តព្រះសីហនុតើចៅសង្កាត់មួយអញ្ញាធរ័អនុញ្ញាតរឺយ៉ាងណាបានជាគ្មានការអន្តរាគមន៍ណាមួយ
សំណង់រឹងសាងសង់យ៉ាងអាណាធិបតេយ្យ នៅលើចំណីឆ្នេរសាធារណៈ បានកើតមានជាហូរហែរ ដោយគ្មានការហាមឃាត់ជាក់ស្តែងមានការសាងសង់នូវសំណង់ផ្ទះនិងផែមួយយ៉ាងធំនៅមាត់ឆ្នេរក្នុងមូលដ្ឋានភូមិ៣សង្កាត់មួយក្រុងព្រះសីហនុ សាងសង់ឡើងគ្ អានបន្ត
ឯកឧត្តម នូវ សុខភាព ប្រធានសមាគមមូលនិធិគ្រួសារខ្មែរ បានអញ្ជើញចូលរួមពិធីចុះហត្ថលេខា លើកិច្ចព្រមព្រៀងសហការរវាង កម្មវិធីកម្ពុជាផ្ទះទី២ របស់ខ្ញុំ និងគម្រោងឡាវីស្តាវ័ន្ត
ថ្ងៃ សៅរ៍ ៨ កើត ខែភទ្របទ ឆ្នាំខាលចត្វាស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៦ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៣ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២ឯកឧត្តម នូវ សុខភាព ប្រធានសមាគមមូលនិធិគ្រួសារខ្មែរ បានអញ្ជើញចូលរួមពិធីចុះហត្ថលេខា លើកិច្ចព្រមព្រៀងសហការរវាង កម្ អានបន្ត
សមិទ្ធផលថ្មីក្នុងខេត្តមណ្ឌលគិរីនឹងចេញជារូបរាងនៅពេលឆាប់ៗ ក្នុងការជួយលើកកម្ពស់សោភណ្ឌភាពឲ្យកាន់តែមានភាពទាក់ទាញ
ខេត្តមណ្ឌលគិរី ៖ ដើម្បីឲ្យខេត្តមណ្ឌលគិរី ប្រែមុខមាត់ថ្មី នឹងកាន់តែមានភាពទាក់ទាញសម្រាប់ភ្ញៀវទេសចរជាតិ អន្តរជាតិ ដែលមកទស្សនាកំសាន្ត មានការកើនឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំ នាព្រឹកថ្ងៃទី២៨ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ ឯកឧត្តម ថង អានបន្ត
អភិបាលរង នៃគណៈអភិបាលខេត្តមណ្ឌលគិរីចំនួន៥រូប ត្រូវបានប្រកាសចូលកាន់មុខតំណែង
ខេត្តមណ្ឌលគិរី ៖ នារសៀលថ្ងៃទី២៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ រដ្ឋបាលខេត្តមណ្ឌលគិរី បានរៀបចំពិធីប្រកាសចូលកាន់មុខតំណែង អភិបាលរង នៃគណៈអភិបាលខេត្តមណ្ឌលគិរី ក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តម ងី ច័ន្ទ្រផល រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងមហាផ្ទ អានបន្ត
ឯកឧត្តម ថង សាវុន អញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីបិទវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូបង្គោលតម្រង់ទិសក្រុមប្រឹក្សាឃុំ-សង្កាត់ថ្មី អាណត្តិទី ៥
នៅរសៀលថ្ងៃទី ២៣ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២២ រដ្ឋបាលខេត្តមណ្ឌលគិរីបានរៀបចំពិធីបិទវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូបង្គោលតម្រង់ទិសក្រុមប្រឹក្សាឃុំ-សង្កាត់ថ្មី អាណត្តិទី៥ ក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តម ថង សាវុន អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តមណ្ អានបន្ត
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ណែនាំឲ្យរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មានដកអាជ្ញាបណ្ណអ្នកសារព័ត៌មានណា ជេរប្រមាថអ្នកដទៃ
ភ្នំពេញ ៖ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា បានធ្វើការណែនាំឯកឧត្តម ខៀវ កាញារីទ្ធ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មាន ដកអាជ្ញាបណ្ណអ្នកសារព័ត៌មានណាដែលប្រើប្រាស់ភាសាជេរប្រមាថអ្នកដទៃ។សម្ត អានបន្ត
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មានសម្រេចលុបចោលអាជ្ញាបណ្ណ ម្ចាស់សហគ្រាស សាន្ត ប៊ុនធឿន
ភ្នំពេញ ៖ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មាន បានចេញប្រកាស សម្រេចលុបចោលអាជ្ញាបណ្ណ ម្ចាស់សហគ្រាស សាន្ត ប៊ុនធឿន លែងធ្វើអាជីវកម្មផ្សព្វផ្សាយលើ គេហទំព័រ ដោយម្ចាស់អាជ្ញាបណ្ណ បានប្រព្រឹត្តអំពីអសីលធម៌ ជេរប្រមាថជាសាធារណ អានបន្ត
ស្លាប់៨នាក់ និងរបួស៩នាក់ ក្នុងគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ទូទាំងប្រទេសថ្ងៃទី២២ ខែសីហាម្សិលមិញ
ភ្នំពេញ ៖ នៅថ្ងៃទី២២ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ មានករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ នៅទូទាំងប្រទេសកើតឡើងចំនួន៨លើក បណ្ដាលឲ្យមនុស្សស្លាប់៨នាក់ និងរបួសធ្ងន់ស្រាល៩នាក់។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ របស់អគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ។
សម្តេចតេជោ ៖ បេក្ខភាពនាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា មិនត្រូវការសុំការគាំទ្រពីប្រទេសណានោះឡើយ
ភ្នំពេញ ៖ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជាបានឆ្លើយតប ទៅក្រុមមនុស្សមួយចំនួនថា កម្ពុជា អត់មានតម្រូវការទៅសុំការគាំទ្រពីប្រទេសណាមួយ ក្នុងការគាំទ្រឲ្យលោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ធ្វើជាបេក្ខភាពអនាគតនាយករដ្ឋមន អានបន្ត
ស្លាប់៤នាក់ និងរបួស៧នាក់ ក្នុងគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ទូទាំងប្រទេសថ្ងៃទី១៦ ខែសីហាម្សិលមិញ
ភ្នំពេញ ៖ នៅថ្ងៃទី១៦ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ មានករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ នៅទូទាំងប្រទេសកើតឡើងចំនួន៨លើក បណ្ដាលឲ្យមនុស្សស្លាប់៤នាក់ និងរបួសធ្ងន់ស្រាល៧នាក់។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ របស់អគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ។
ព្រះមហាក្សត្រ ចេញព្រះរាជក្រឹត្យដាក់ឲ្យចូលនិវត្តន៍ នាយនគរបាលថ្នាក់ឧត្តមសេនីយ៍ ចំនួន៣៧រូប
ភ្នំពេញ ៖ ព្រះករុណា ព្រះបាទ សម្ដេច ព្រះបរមនាថ នរោត្តម សីហមុនី ព្រះមហាក្សត្រនៃកម្ពុជា ទ្រង់បានចេញព្រះរាជក្រឹត្យត្រាស់បង្គាប់ដាក់ឲ្យចូលនិវត្តន៍នាយនគរបាលថ្នាក់ឧត្តមសេនីយ៍ ក្របខ័ណ្ឌមន្ដ្រីនគរបាលជាតិកម្ពុជ អានបន្ត
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បញ្ជាឱ្យឯកឧត្តម គួច ចំរើន ស្រាវជ្រាវ វែកមុខរកមេខ្លោងដែលកាប់ទន្ទ្រានយកដីរដ្ឋ នៅខេត្តព្រះសីហនុ
ភ្នំពេញ ៖ ថ្លែងនៅក្នុងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រជូននិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យពុទ្ធិសាស្ត្រ នាព្រឹកថ្ងៃទី១៧ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២នេះ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បញ្ជាឱ្យឯកឧត្តម គួច ចំរើន អភិបាលខេត្តព្រះសីហនុ ស្រាវជ្រាវ វែកមុខរក អានបន្ត
ព្រះរាជអាជ្ញារងនៃអយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្តមណ្ឌលគិរីបានចុះអធិការកិច្ចនៅអធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុកកោះញែក នៃស្នងការនគរបាលខេត្តមណ្ឌលគិរី
ខេត្តមណ្ឌលគិរី ៖ ថ្ងៃអង្គារ០៤រោច ខែស្រាពណ៍ ឆ្នាំខាល ចត្វាស័ក ព.ស.២៥៦៦ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៦ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ លោក មាស វឌ្ឍនា ព្រះរាជអាជ្ញារងនៃអយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្តមណ្ឌលគិរី តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ឯកឧត្ដម ម៉ម វ៉ អានបន្ត
អភិបាលរងខេត្តមណ្ឌលគិរី ៖ ការអភិវឌ្ឍយុវជនគឺជាការងារអាទិភាពក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ និងកសាងសន្តិភាព
ខេត្តមណ្ឌលគិរី ៖ លោក ឈឹម កាន អភិបាលរង នៃគណៈអភិបាលខេត្តមណ្ឌលគិរីបានថ្លែងថា ការអភិវឌ្ឍយុវជនគឺជាការងារអាទិភាពក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ និងកសាងសន្តិភាព ពីព្រោះយុវជនគឺជា ទំពាំងស្នងឫស្សី ដែលចាំបាច់ត្រូវមានក អានបន្ត
រមណីយដ្ឋាន គិរីថ្មដា សិលាបារមីត្រូវបានបើកដំណើរការជាផ្លូវការ
ខេត្តព្រះសីហនុ ៖ រមណីយដ្ឋាន គិរីថ្មដា សិលាបារមី បែបព្រះពុទ្ធសាសនា នៅទឹកដីខេត្តព្រះសីហនុ ត្រូវបានបើកដំណើរការជាផ្លូវការ នៅព្រឹក ថ្ងៃទី១៥ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២។
ឯកឧត្តម ថន វិរៈ ទីប្រឹក្សាសម្ដេចក្រឡាហោម ស ខ អានបន្ត
គណៈចលនាមហាជននៃគណៈកម្មាធិការកណ្តាលគណបក្សប្រជាជន ប្រជុំស្វែងរកវិធីសាស្ត្រក្នុងការផ្សព្វផ្សាយឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពបន្ថែមលើការបញ្ជៀបព័ត៌មាន និងសមិទ្ធផលនានា ដល់ថ្នាក់មូលដ្ឋាន និងសាធារណជន
ភ្នំពេញ ៖ លោកជំទាវកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន អនុប្រធានគណបក្ស និងជាប្រធានគណៈចលនាមហាជន នៃគណៈកម្មាធិការកណ្តាល គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាបានអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីបើកសិក្ខាសាលាស្តីពី៖ «ការចែករំលែក និងផ្លាស់ប្ត អានបន្ត